Lněné bagetky
(bez lepku, mléka a vajec)
Kojící maminky na eliminační dietě už se asi ptají: „Můžu při dietě bez alergenů len? Není to náhodou taky alergen?“
Odpověď zní – Ano, i lněné semínko může způsobit alergickou reakci. Je to ale výrazně méně často než v případě máku nebo sezamu. Každý druh semínka, který do jídelníčku zařadíte, je jen dobře. Zdravé tuky ze semen a ořechů našemu prospívají. Jen je potřeba zjistit, která semínka tolerujete a na která máte alergii, ať už vy nebo vaše kojené dítě.
Takže pokud lněné semínko dobře snášíte, anebo pokud jste se rozhodli ho vyzkoušet v rámci bezlepkového receptu, vzhůru do pečení!
- 200 g mouky Doves Farm samokypřicí
- 200 ml vlažné vody
- 1 vrchovatá lžíce lněné mouky
- 1 vrchovatá lžíce bramborové vlákniny
- 1 lžíce oleje
- 1 lžíce octa
- 1/2 lžičky kmínu
- necelá lžička soli
- 1 lžička cukru
- 1 lžička droždí
Všechno smícháte dohromady a propracujete, aby se těsto pěkně spojilo. Necháte kynout hodinu v teple. Připravíte si formu na muffiny nebo i obyčejný plech a vymastíte. Polévkovou lžící ukrajujete bochánky, které formujete do kuliček rukama potřenýma olejem. Bochánky necháte ještě aspoň půl hodiny kynout a pak pečete na 200 stupňů dozlatova zhruba 15 minut.
Recept mi poskytla Ing. Petra Ménová, která má svoje webové stránky Vařím bez lepku, mléka a vajec. Je to úžasná skromná ženská, která kvůli svým vlastním potravinovým omezením začala dávat na internet recepty i pro ostatní. Koukněte na její stránky, je tam spoustu inspirace i pro lidi bez alergií. Má úžasné nápady, jak zkombinovat zeleninu, koření, udělat si domácí jogurt fermentací ovesných vloček a spoustu jiných vychytávek. Nikam se netlačí a ne každý o ní ví. Odkaz na recept, který jsem si trochu upravila, najdete na adrese https://varimbezlepkumlekavajec.estranky.cz/…/lnene…
Nejnovější komentáře