Já a můj boj

Se svými pěti dětmi a manželem bydlím v malé vesnici na Hané. Jsem učitelka češtiny, angličtiny a latiny. Nejvíce mě ale zaměstnávají mé děti Eliška (2008), Zuzanka (2010), dvojčata Kuba a Matýsek (2015) a nejmladší Anežka (2017). Tři nejmladší děti měly (a v téměř neznatelné míře stále mají) atopický ekzém, polyvalentní potravinové alergie, pylovou alergii a astma.

Lékaři se nám sice snažili pomoci, jak to šlo, ale i tak to bylo těžké. Děti se každý den (a hlavně v noci) i přes oblečení do krve škrabaly. Nepomohla ani hospitalizace v nemocnici. V období, kdy to bylo hodně zlé, jsem každého ze synů promazávala nejrůznějšími mastmi a balila rány do obvazů pětkrát denně a třikrát za noc. To byly Kubíčkovi a Matýskovi dva roky a v postýlce ležela čerstvě narozená Anežka. Během dvou měsíců se nepěkný ekzém rozjel i u ní.

Místo Hrabala a Čapka jsem po nocích začala pročítat lékařskou literaturu o kožních nemocech, učebnice alergologie a všemožné publikace o výživě. Zkoušela jsem na dětech nejrůznější krémy, oleje, čaje, výtažky z pupenů, doplňky stravy, prostě všechno, co kdo poradil. Nic nepomáhalo. Ukázalo se však, že hlavní příčina šíleného svědění mých dětí spočívá v alergiích na potraviny. Alergologické testy v nemocnici trochu pomohly, ale všechny rizikové potraviny se na základě laboratorních testů odhalit nedařilo. Zbývalo prostě zkoušet, jak bude kůže dětí reagovat, když některý alergen ze stravy vyloučíme a po čase znovu vrátíme do jídelníčku. Odhalit všechny potraviny, které mým dětem opravdu vadí, mi trvalo dva roky. Ale zabralo to. Pokožka dětí se pak začala velmi rychle uzdravovat.

Ze svých výpisků, vzpomínek a fotografií jsem vytvořila knížku Atopický ekzém a potravinové alergie očima mámy. Neobsahuje jednoduché rady ani tipy na zázračný lék. Tak snadné to není. Knížka vám však předloží maximum ověřených informací o příčinách atopického ekzému a jeho léčbě. Dozvíte se, kde všude hledat spouštěče ekzému a jak je odhalit. A zjistíte, co vám může (a nemůže) nabídnout váš pediatr, dermatolog a alergolog. To všechno viděno očima mámy, která má jen jedny ruce a jedny nervy, která víc než stohy receptů do lékárny potřebuje povzbudit, že bude líp. Během četby proto prožijete i kus života s naší sedmičlennou rodinou. Některé situace jsou úsměvné, některé dojemné a při některých tuhne krev v žilách – to když u dětí několikrát došlo k anafylaktické reakci na nové potraviny. Každopádně slibuji, že u čtení se nudit rozhodně nebudete!