Kniha – předmluva

Milí rodiče,

když jste se dozvěděli, že vaše děťátko má atopický ekzém, bylo vašemu miminku nejspíš jen pár měsíců. Chovali jste v náručí malého tvorečka, který má po těle nepěkné fleky. Snažili jste se přijít na to, co dělat, abyste zase mohli hladit heboučké děťátko.  Něco rychlého a účinného, aby byl problém za pár týdnů vyřešen. Vždyť je to jen vyrážka, tu děti občas mívají. Postupně hledáte informace. Valí se na vás obrovské množství rad, které se týkají mastí, alergií, jídla, oblečení, praní…  Samé zákazy – dítě nesmí tohle ani tamto, kojící maminka nemůže jíst, na co má chuť. Najednou je celý váš život vzhůru nohama. Ale snažíte se bojovat, musíte přece přijít na to, čím to je. Proč vaše dítě vypadá čím dál hůř i přes všechnu péči, kterou mu dáváte.

S velkou nadějí jste se nejdříve obraceli na lékaře. Hledali jste jasné řešení vašeho problému a lidský přístup. Brzy jste však zjistili, že každodenní péče o dítě s atopickým ekzémem je náročnější než si váš lékař dokáže představit. Vždyť ani nemá dostatek času vám pořádně vysvětlit, co se svým nemocným dítětem vlastně máte dělat. Jak přesně promazávat, jak často koupat, co jíst a co nejíst. Ekzém se chová jinak v létě, jinak v zimě, mění se v závislosti na stravě, kterou dítěti dáváte. V ordinaci prostě není čas všechny vaše starosti probrat a se vším poradit.

Právě proto jsem začala psát tuto knížku. Nesupluje lékařskou péči, to v žádném případě. Není to příručka lékaře pro pacienta. Napsala jsem ji jako máma pro mámy. Vznikla prostě proto, aby vám byla malým pomocníkem v těžkých dobách.

Jsem ženská bez lékařského vzdělání, nemám diplom z dermatologie ani z alergologie. Mám však pět úžasných dětí a tři z nich trpí atopickým ekzémem. Každý den se chtě nechtě učím to, co lékaři na univerzitě nestudují – jak pečovat o těžké atopiky a zároveň žít obyčejný šťastný život. Jak to zařídit, aby se děti neškrabaly do krve. Co každý den vařit, aby se chutně najedli alergici i nealergici v naší rodině. Jak se chovat, aby se zdravé i nemocné děti měly navzájem rády a prožívaly bezstarostné dětství. Jak jako rodič zvládnout dny, kdy je všechno špatně a do duše se vkrádá beznaděj. Jak přes všechny trable a nevyspání vidět v životě to hezké.

A ještě důležité upozornění hned na úvod. Každý atopický ekzém se vyvíjí jinak a třeba zrovna vy budete patřit k těm šťastným rodičům, jejichž dítě bude mít jen malá ložiska ekzému. Pak se nenechte touto knihou vystrašit – VAŠE DĚŤÁTKO MŮŽE MÍT LEHKÝ PRŮBĚH EKZÉMU a spousta témat uvedených v knize se vás jednoduše nebude týkat. Pokud však jako já víte, co to je to do krve se škrábající dítě, pročítejte všechny kapitoly důkladně. Máte velkou šanci, že díky této publikaci lépe porozumíte nepříjemné nemoci jménem atopický ekzém. A kdo porozumí, ten pak dokáže dělat správná rozhodnutí. Je totiž možné, že po vhodné úpravě jídelníčku a domácího prostředí se ekzém vašeho zlatíčka během pár týdnů výrazně zlepší. 

K boji s ekzémem a alergiemi vám přeji pevné odhodlání, vytrvalost a hodně trpělivosti. Odměnou vám bude krásná usměvavá tvářička vašeho děťátka.

Vaše autorka

P.S. Odstavce psané kurzívou, které najdete během četby této knihy, se týkají konkrétních osudů mých pěti dětí, tedy především těch tří nejmladších, které od miminka trpí atopickým ekzémem a potravinovými alergiemi. Pokud vás zajímají jen obecné informace, můžete tyto řádky přeskakovat. Protože však nejsem lékař, ale především máma, snažila jsem se do knihy poctivě vložit i své osobní zkušenosti, subjektivní zážitky a pocity. Snad vám pomohou zjistit, že i vy jako rodiče dokážete pro své děti vydržet všechno na světě. Protože časem bude líp!