Kváskový chleba bez lepku

Péct domácí chleba, to už je vyšší level. A začít používat místo droždí kvásek – to už je opravdu VÝZVA. A úplně nejtěžší challange je upéct kváskový chleba BEZ LEPKU.

Nebyla bych se do toho pustila, nebýt mé kolegyně v práci. Ta totiž vlastní domácí bezlepkový kvásek a navíc talent přesvědčit druhého, že kváskové pečení je vlastně úplně jednoduché. Donesla mi ochutnat krajíc bezlepkového chleba a po prvním soustu bylo rozhodnuto. Tohle musím pro ty svoje malé neposedy zvládnout taky!

Navíc z jednoho bezlepkového kvásku můžu upéct bezlepkový bochník pro alergiky a další pšenično-žitný pro zbytek rodiny. Takže spokojení snad budou všichni.

Nejdřív jsem se ale musela naučit aspoň trochu porozumět podivnému jazyku, který je s kváskováním spojený. Krmení kvásku, rozkvas, fermentace, ošatka… Ale nakonec to taková věda není! Takže jak na to?

1. Sežeňte si kvásek. Ve vašem okolí je kváskomilů víc, než byste čekali. Část z nich je k dohledání na mapě https://www.pecempecen.cz/ , ale možná se bude stačit jen poptat ve svém okolí. Člověk, který vás kváskem podaruje, vám rád vysvětlí, jak se o něj starat. Pokud jste bezlepkáři, pořiďte si opravdu bezlepkový kvásek. Kvas z pšeničné nebo žitné mouky je pro bezlepkáře zcela nevhodný.

2. Obrňte se trpělivostí. Než se z těsta stane voňavý pecen chleba, trvá to podstatně déle než při práci s droždím. Těsto se musí nechat prokvasit cca 12 hodin, pak rozpracovat, znovu nechat asi 3 hodiny kynout a nakonec půl hodiny péct v troubě. Když s touto časově náročnou procedurou začnete večer, kolem poledne už můžete vytahovat chleba z trouby.

3. Pokud nesmíte lepek, připravte se na to, že domácí bezlepkový chleba je úplně jiná liga než vakuově balené bezlepkové chlebíky ze supermarketu. KONEČNĚ SI POCHUTNÁTE!

4. Žádné zvláštní vybavení nepotřebujete. Stačí jen pořádný pekáč nebo hrnec s víkem a troubu. Nic víc.

Večer si v míse smícháte:

  • 450 g bezlepkové mouky
  • 2 lžíce kvásku
  • 330 g vody
  • 8 g soli
  • 6 g drceného kmínu

Já jsem použila 150 g pohankové mouky a 300 g Doves Farm bílá směs (http://www.dovesfarm.cz/…/doves…/smes-bila-bez-lepku). Vše pořádně promíchejte a mísu s hmotou přikryjte igelitem.

Ráno pokračujeme dál. Za 12 hodin byste měli v míse najít zfermentované těsto, které bude o něco vyšší, nadýchanější a bude mít jen lehounce nakyslou vůni. Vyklopte těsto na pomoučenou plochu a nechte aspoň 10 minut odpočinout. Pak těsto párkrát překládejte a vytvarujte bochník. Ten dejte do mísy s pečicím papírem, zakryjte igelitem a nechte kynout další cca 3 hodiny. Bezlepkový chleba se má tendenci víc rozjíždět do stran, použijte proto menší mísu nebo ošatku, aby těsto kynulo do výšky.

Po cca 2 a půl hodinách kynutí si už zapněte troubu na 250 stupňů a nechte v ní rozehřát i pekáč či hrnec s víkem, ve kterém pak budete chleba péct.

Vyndejte rozpálenou nádobu z trouby. Opatrně do ní přendejte těsto tak, že ho zdvihnete za okraje pečicího papíru a i s papírem vložíte do nádoby. Zakryjete víkem a šup do trouby.

Pečete 10 minut zakryté a pak dalších cca 25 minut odkryté. Hotový bochník nechte vychladnout na mřížce až poté krájejte.

Přesný postup na výborné chleby najdete na stránkách cuketka.cz, bezlepkovamatka.cz a mnoha dalších webech. U receptů na lepkové chleby stačí prostě použít jinou mouku a malinko víc vody.

Důležité je udělat první krok a POŘÍDIT SI KVÁSEK. Pak už jen zjistíte, že zas taková věda to není!

You may also like...