Karbanátky – ruční maso (z pánvičky)

Když naše Zuzanka ještě chodila do školky, vyprávěla mi jednou doma, že měli k obědu moc dobré masíčko. Jenže si za nic na světě nemohla vzpomenout, jak se jmenovalo. Prý to bylo něco jako RUČNÍ MASO. Paní kuchařky to dělaly rukama, smažily a podávaly s bramborovou kaší. Takže co to bylo? KARBANÁTEK!

Výraz KARBANÁTEK pochází původně z italského slova CARBONE = uhlí, případně CARBONATA = pečená na uhlí. Karbanátek je proto jazykově příbuzný třeba s karburátorem (vytváří topivo pro spalovací motor), karbidem (obsahující uhlík) i italskými revolucionáři. Karbonáři se totiž tajně scházeli v obchůdcích s dřevěným uhlím. Jestli u revolučních porad konzumovali karbanátky, to už není známo.

No ať už to bylo jakkoliv, u nás doma se označení RUČNÍ MASO rychle ujalo. Vy, kdo máte malé děti, to asi znáte. Každá rodina mívá svou specifickou slovní zásobu, která obsahuje novotvary vytvořené dětmi.

A jak tedy to naše ruční maso děláme?

  • 500 g mletého masa (vepřové, krůtí, hovězí podle chuti)
  • cibule, česnek (pro děti lze vynechat)
  • sůl, majoránka, drcený kmín

Kdo chce mít karbanátky odlehčené, může přidat na jemno nastrouhanou syrovou mrkev, celer, cuketu nebo třeba pórek. Dá se použít i vařená zelenina (zelený hrášek, čočka, cizrna, brokolice, kapusta, kukuřice…). Možností je spoustu. Stačí jen vymýšlet různé kombinace toho, co máte zrovna v lednici a ve spíži.

Karbanátky můžete i lehce obalit ve strouhance, u bezlepkářů lze použít kukuřičná strouhanka, ale také to není nutné.

Ten hlavní fígl ale spočívá v pořádném prohnětení masa s kořením a případně i zeleninou. Zapomeňte na vařečku, hmotu musíte prohňácat holýma rukama. Takže mačkat, matlat, patlat a pak vytvořit krásné placaté bochánky.

Karbanátky smažíme na pánvi na troše oleje. Abyste neměli maso vysušené, je dobré karboše zprudka opéct a pak ztlumit plamen a pánvičku přikrýt poklicí, aby se maso spíš dusilo. Za takové dvě minutky pokličku odkryjete, maso obrátíte na druhou stranu chvíli pečete zprudka a ještě minutu pod poklicí. Budete-li smažit bez pokličky, jedlé to samozřejmě bude, ale šťáva se z masa vypaří.

My jsme dneska obědvali variantu z vepřového masa, cibule, mrkve a cukety. K tomu šťouchané brambory smíchané se šťávou z výpeku.

You may also like...