JAK SE HLEDÁ NAKLADATELSTVÍ

Text o atopickém ekzému a potravinových alergiích vznikal tři roky. Většinou po nocích, občas i dopoledne, když vzala babička tři nejmenší děti ven na procházku. V létě 2019 jsem rukopis konečně dopsala. (Ne že by mě už nenapadalo, co psát dál. Ale říkala jsem si, že více než 300 stran stejně nikdo číst nebude.)

Stálo přede mnou důležité rozhodnutí, kde knížku vydat. Jeden renomovaný alergolog, který můj text četl, mi doporučil přímo konkrétní nakladatelství lékařské literatury. Rukopis knihy v elektronické podobě tam sám poslal. Měsíc žádná reakce.

Po mém urgování byla odpověď nakladatele stručná, ale pozitivní. Text se nám líbí, je velmi čtivý. Pošlete nám mailem své osobní údaje, zašleme vám podepsanou autorskou smlouvu, a to ve třech kopiích. Smlouvu podepíšete, jednu kopii si necháte, dvě nám odešlete zpět.

Hurá, mám nakladatele! Ale brzy ve mně začal hlodat červík pochybností. Smlouva bez předchozí domluvy? Žádné projednávání podrobností? Žádná zmínka o výši honoráře? A tak jsem se nejdřív opatrně zeptala mailem na detaily. Týden žádná odpověď.

Co si ten člověk vlastně myslí? To mě jako nechává „vycukat“, abych potom bez řečí podepsala papír, který mi pošťačka možná jednoho dne doručí? A tak jsem s pocitem spravedlivého hněvu zformulovala slušně odmítavý e-mail.

Vážený pane doktore, vzhledem k tomu, že Vaše komunikace není dostatečná, rozhodla jsem se zvolit pro vydání své knihy jiné nakladatelství.

Odpověď přišla tentýž den.

Vážená paní magistro, mrzí mně to, rukopis je opravdu atraktivní, ale chápu to. Myslím, že nebudete mít problém najít jiné nakladatelství, které o rukopis projeví zájem. … Na základě Vašeho tlaku na rychlost předpokládám, že již možná dalšího nakladatele máte… Pokud byste se ovšem z jakéhokoli důvodu rozhodla výsledně znovu pro nás, budeme mít zájem i nadále.

No vida, najednou je reakce rychlá. Jenže co teď s tím? Jak mám vybírat mezi nakladatelskými domy, když jsem se od toho prvního nedozvěděla absolutně nic. Leda to, že text se jim líbí. A tak jsem začala prozkoumávat internet. Existující nakladatelství zaměřená na populárně-naučné publikace, obvyklá výše honoráře, běžný náklad knih… A při tom googlování jsem narazila na stránky úplně nového nakladatelství Pointa. A o tom, jak to v Pointě funguje, vám napíšu už brzy. Teď už ale musím běžet k dětské postýlce, ozývá se z ní podezřelý kašel. Zkušenosti mi napovídají, že to bude zase další laryngitida…

You may also like...